Shark Kask Problemleri: Speed-R ve Skwal

0

Shark kask’larda yaşadığım problemleri sizlere aktarmak istiyorum. Shark kasklardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Shark Speed-R

Kaskın vizörünü öyle bir tasarlamışlar ki kışlık eldiven ile açmak imkansız. Trafikte yavaşladığınızda, soğuktan buğu yaptığında vs vizörü açmak istiyorsunuz ancak ne mümkün! Bir kenara çekip iki elinizi kullanarak açmanız gerekiyor.
Kısa bir süre sonra ise vizör hiç ayar tutmamaya başlıyor, vizörü tam kapatamazsanız alt tarafından sürekli hava alıyor ve uzun yolda gözleriniz kan çanağı oluyor. Vizörün hava almamasını sağlamak (tam kapatabilmek) için iki elinizin gücünü kullanarak bastırmanız gerekiyor. Trafik yavaşladı veya bunaldınız mı eldivenin cinsi farketmiyor iki elinizle kapattığınız gibi iki elinizle açmanız gerekiyor.
Güvenlik için aldığınız ve iyi olduğunu düşündüğünüz için hatrı sayılır bir para ödediğiniz kask size güvenlik problemi yaşatıyor.

Shark Merkez(Fransa) ve Anes motor ile yazışmalar sonucu, Anes Motor kaskı daha düşük bir model olan Shark Skwal ile değiştirdi. Problemli kasktan kurtulduğumu düşündüğüm için aradaki fiyat farkını dahi gözardı etmiştim.

Shark Skwal

Speed-R ile değiştirilen Skwal’ı artçıma göre aldık.
Skwal’dan memnunduk, şık bir duruşu vardı. Bir gün kaskı elime aldığımda vizörünün kenarının kırık olduğunu farkettim. Kaskı dediğim gibi artçım kullanıyordu, çok az kullanılmıştı ve vizöre dokunmamıştık dahi. (Temizlik vb maksatla çıkartıp takmaya çalışmamıştık) Vizörünün nasıl kırıldığına anlam veremedik.
Anes motora gittik ve vizör değişimi için 150 TL ücret ödedik.
Hayret verici bir şekilde ertesi hafta yine vizörün aynı yerinden kırık olduğunu gördük. Anes motor bu sefer ücretsiz değiştirdi.
Yine kırıldı yine değişti, kaç kere kırıldığını ve değiştiğini sayamadım.
En son değişiminde 2016 vizörlerde problemin çözüldüğünü ve yeni vizörden verdiğini söylese de o da ilk kullanımımızda aynı yerden kırıldı. Bu sefer uzun bir yolculuktaydık ve 600 kilometre yolu kırık vizör ile dönmek zorunda kaldık. Shark Fransa da problemi kabul ediyor ve yeni vizör ile değiştirilmesini tavsiye ediyor.
Ancak yeni vizörün de hiçbir farkı yok.
İnternette araştırınca aynı problemleri yaşayan sayısız insan olduğu gözükmekte. Bir kaç örnek ekliyorum:

 

 

shark-skwal-broke

shark-speed-r-problem

Paylaş